Ogrzewanie
Ogrzej dom dzięki kominkowi!
Płaszcz wodny w kominku
Spędzając zimowe wieczory przy kominku, możemy równocześnie ogrzać cały dom. Zasada działania kominków z płaszczem wodnym jest niezwykle prosta – ciepło generowane przez płomienie podgrzewa wodę w instalacji oplatającej palenisko. Ciepła woda jest dostarczana do centralnej instalacji grzewczej, czyli np. grzejników czy ogrzewania podłogowego i przez długi czas wydziela nagromadzone ciepło.
Warto wiedzieć, że przy odpowiednio zaprojektowanej i wybudowanej instalacji wewnętrznej kominka zgromadzone ciepło możemy magazynować nawet kilka dni!
Dzięki płaszczowi wodnemu unikniemy efektu „kotłowni w salonie", a odpowiednia akumulacja ciepła nie pozwala na przegrzanie pomieszczenia w którym znajduje się kominek.
Kominki z płaszczem wodnym polecamy szczególnie tym osobom, które w okresie jesienno-zimowym rozpalają kominek regularnie. Wówczas płaszcz wodny staje się ekologiczną i znacznie tańszą alternatywą ogrzewania niż to węglowe czy gazowe.
Ogrzewanie powietrzem (DGP)
DGP to skrót od słów „dystrybucja gorącego powietrza". To coraz bardziej popularny sposób ogrzewania domu.
W Polsce najczęściej budowane są kominki konwekcyjne (w obudowie izolacyjnej) z klatkami wlotowymi i wylotowymi do wymiany powietrza we wnętrzu. Wykorzystując wymianę gorącego powietrza mamy możliwość ogrzania nim całego domu.
W systemie DGP ciepłe powietrze może być dystrybuowane grawitacyjnie (przy wcześniej zaprojektowanych kanałach) lub turbinowo z wykorzystaniem odpowiedniego wentylatora. Ta ostatnia opcja daje możliwość dystrybucji ciepła do każdego pomieszczenia, a montaż w nieużywanej części domu (np. na poddaszu) gwarantuje brak szumu wymienianego powietrza w innych pomieszczeniach.